دیسک ترمز آینه ای

فناوری دیسک‌ های ترمز آینه‌ای

معرفی فناوری دیسک‌ ترمز های آینه‌ ای

مراقب باشید. ممکن است در آینده «پلیس آلایندگی» خودروی شما را برای وضعیت تایر و ترمزها متوقف نماید! همزمان با پاک شده بیشترین دود های مضر و ذرات خطرناک از خروجی اگزوز خودرو ها، سازمان‌ های جهانی اعلام کرده‌ اند که ذرات معلق 2.5 تا 10 میکرونی ناشی از تایر ها و دیسک ترمز ها می‌ توانند چشم‌ ها، بینی، گلو و ریه‌ های انسان را تحت تاثیر قرار دهند. بررسی‌ های جدید نشان می‌ دهد حتی خودرو های برقی و محصولات موسوم به وسایل نقلیه پاک نیز نمی‌ توانند از این چالش فرار کنند. اما حقیقت آن است که اندازه‌ گیری میزان تولید گاز های گلخانه‌ ای غیر از خروجی اگزوز ها کار سختی است. اکنون یک راه‌ حل خاص برای مشکل گرد و غبار ترمز خودرو ها وجود دارد؛ چرخ‌ های تمیز و البته دیسک ترمز های آینه ای!

علت به وجود آمدن دیسک‌ ترمز های آینه‌ ای

بررسی تجزیه و تحلیل آلاینده‌ ها نشان داده که یک هاچ‌ بک خانوادگی مشهور که از تایر های معروفی نیز استفاده می‌ کرد 5.8 گرم در هر کیلومتر گرد و غبار آلاینده منتشر کرده است. این میزان بیش از 1000 برابر استاندارد انتشار ذرات مجاز اگزوز از سوی اتحادیه اروپاست. در نتیجه طبیعی است که بگوییم با حرکت خریداران به سمت خودرو های بزرگ‌ تر و سنگین‌ تر مانند شاسی‌ بلند ها علاوه‌ بر افزایش مصرف سوخت، محیط‌ زیست را نیز آلوده‌ تر می‌ کنند.

از سوی دیگر پکیج‌ های سنگین باتری خودرو های برقی نیز به نوعی باعث تشدید ساییدگی تایر ها می‌ شوند. تحقیقات کارشناسان دولتی کیفیت هوا در انگلستان نشان می‌ دهد که انتشار ذرات غیر اگزوز به تنهایی نیمی از آلودگی ذرات مربوط به حمل و نقل جاده‌ ای را به خود اختصاص می‌ دهد.

در همین رابطه گروه منابع هوای دانشگاه کالیفرنیا تحقیقاتی گسترده را برای بررسی تاثیر گرد و غبار ترمز و سایش تایر ها تا اواسط سال 2021 منتشر کرد. اگر چه قوانین آینده با هدف مهار میزان سایش تایر ها تعریف شده است ولی این قوانین باید به صورت عمومی اجرا شود تا بتواند به عنوان یک راه‌ حل برای مشکل سایش ترمز ها نیز به کار بیاید.

بررسی فناوری دیسک ترمز های آینه ای

تاریخچه پیدایش این طرح

ایده اولیه این طرح برای تجهیزات استاندارد پورشه کاین توربو با عنوان کنترل سطح ترمز PSCB ارائه داده شد. بعد از این طرح شرکت معتبر برمبو طرحی کاملاً مشابه را با اسم Greentive ارائه داد. در هر دو پروژه از یک دیسک چدنی خاکستری استفاده شده که تحت یک فرایند پوشش اسپری حرارتی ساخته شده است.

این فناوری از نوع پوشش سوخت اکسیژن با سرعت بالا HVOF شناخته می‌ شود. پوشش جدید با ضخامت تنها 0.1 میلی‌متر روی دیسک ترمز قرار می‌ گیرد تا به‌ عنوان یک لایه مستحکم و با پیوند بسیار بالا، عملیات جلوگیری از انتظار ذرات را نیز محدود کند. نتیجه کار چیزی شبیه به یک آینه روی دیسک است که هرگز زنگ نمی‌ زد و به واسطه ساختار شیمیایی خود عمر لنت‌ ترمز را نیز افزایش می‌ دهد.

نتایج و بررسی های دیسک ترمز های آینه ای

عجیب است که آزمایش روی پورشه مذکور بهبود عملکرد لنت و دیسک را به ترتیب با 90 و 30 درصد ثابت کرده است. این در حالی است که آزمایش برمبو عکس آن را نشان می‌ دهد. یعنی سایش لنت 30 درصد و سایش دیسک 90 درصد کاهش پیدا می‌ کند. البته پروژه Greentive برمبو در نهایت منجر به کاهش 50 درصدی سطح انتظار ذرات آلاینده هم شده است.

تردیدی نیست که دیسک‌ های آینه‌ ای نیاز به لنت‌ های مخصوصی نیز دارد. برمبو هنوز اطلاعاتی درباره ساختار شیمیایی لنت مربوط به پروژه‌ اش را منتشر نکرده اما این احتمال وجود دارد که ساختار آن با پورشه کاملاً مطابقت داشته باشد.

فعلاً پوشش HVOF بسیار هزینه‌ بر است. بعید است اجباری شدن این فناوری روی خودرو های سطح پایین اجرایی باشد. بد نیست بدانید فناوری PSCB پورشه روی کاین توربو چیزی حدود 3500 دلار به قیمت پایه خودرو اضافه می‌ کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *